Izolowany prawostronny zawał komorowy

47-letni mężczyzna bez choroby serca zgłaszał się do szpitala, zgłaszając ciężkie podciśnienie w klatce piersiowej związane z obustronnym osłabieniem ramienia. Standardowy elektrokardiogram 12-odprowadzeniowy (panel A) wykazał wyraźne uniesienie odcinka ST w odprowadzeniach V1, V2 i V3 oraz niewielkie uniesienie odcinka ST w odprowadzeniach II, III i aVF. Pacjent był leczony terapią fibrynolityczną i przeniesiony do innego szpitala w celu cewnikowania. Angiografia wykazała ciężkie proksymalne zwężenie małej, niedominującej prawej tętnicy wieńcowej i brak klinicznie znaczącej choroby w lewej tętnicy wieńcowej. Obrazowanie rezonansu magnetycznego o podwyższonym kontraście po 48 godzinach od prezentacji (panel B) wykazało opóźnione przekroczenie prawej ściany (strzałek) prawej komory (RV) i oszczędność lewej komory (LV) i wierzchołka prawej komory – obserwacje zgodne z obecnością izolowany zawał prawej komory. Izolowany zawał prawej komory jest rzadkością i stanowi mniej niż 3 procent przypadków zawału mięśnia sercowego z ostrym uniesieniem odcinka ST. Zmiany elektrokardiograficzne mogą być źle interpretowane jako oznaki zawału ściany przedniej z powodu uniesienia odcinka ST w odprowadzeniach V1 i V2. Nasz pacjent nie miał typowych zaburzeń hemodynamicznych związanych z ciężkim zawałem prawej komory, prawdopodobnie z powodu izolowanego zawału ściany wolnej od prawej komory ze zwężeniem wierzchołka. Pacjent został wypisany w dobrym stanie.
47-letni mężczyzna bez choroby serca zgłaszał się do szpitala, zgłaszając ciężkie podciśnienie w klatce piersiowej związane z obustronnym osłabieniem ramienia. Standardowy elektrokardiogram 12-odprowadzeniowy (panel A) wykazał wyraźne uniesienie odcinka ST w odprowadzeniach V1, V2 i V3 oraz niewielkie uniesienie odcinka ST w odprowadzeniach II, III i aVF. Pacjent był leczony terapią fibrynolityczną i przeniesiony do innego szpitala w celu cewnikowania. Angiografia wykazała ciężkie proksymalne zwężenie małej, niedominującej prawej tętnicy wieńcowej i brak klinicznie znaczącej choroby w lewej tętnicy wieńcowej. Obrazowanie rezonansu magnetycznego o podwyższonym kontraście po 48 godzinach od prezentacji (panel B) wykazało opóźnione przekroczenie prawej ściany (strzałek) prawej komory (RV) i oszczędność lewej komory (LV) i wierzchołka prawej komory – obserwacje zgodne z obecnością izolowany zawał prawej komory.
Izolowany zawał prawej komory jest rzadkością i stanowi mniej niż 3 procent przypadków zawału mięśnia sercowego z ostrym uniesieniem odcinka ST. Zmiany elektrokardiograficzne mogą być źle interpretowane jako oznaki zawału ściany przedniej z powodu uniesienia odcinka ST w odprowadzeniach V1 i V2. Nasz pacjent nie miał typowych zaburzeń hemodynamicznych związanych z ciężkim zawałem prawej komory, prawdopodobnie z powodu izolowanego zawału ściany wolnej od prawej komory ze zwężeniem wierzchołka. Pacjent został wypisany w dobrym stanie.

Aloke V. Finn, MD
Massachusetts General Hospital, Boston, MA 02114

Elliott M. Antman, MD
Brigham and Women s Hospital, Boston, MA 02115

Powołując się na artykuły (17)
[hasła pokrewne: leczenie po przeszczepie skóry, dietetyk kraków cena, wyszukiwarka leków ]
[podobne: przychodnia kochowskiego, gumtree kielce, biofazolin ]