Bóle głowy Hogwart – Nędza dla mugoli

W ciągu ostatnich kilku miesięcy oceniam troje dzieci w wieku od 8 do 10 lat, które przedstawiły dwu- lub trzydniową historię uogólnionych bólów głowy. W każdym przypadku ból głowy był nudny i ból zmieniał się przez cały dzień. Jeden z pacjentów zgłosił również ból szyi i nadgarstka. Wszyscy pacjenci byli nieuleczalni i pozbawieni jakichkolwiek objawów sugerujących przyczynę infekcyjną lub neurologiczną. Po dalszych pytaniach ustalono, że każde dziecko spędził wiele godzin czytając najnowszą książkę JK Rowling w serii o Harrym Potterze. Dwaj pacjenci przeczytali książkę leżącą na brzuchu, a trzecia oparła książkę na jej nogach i oparła głowę na poduszce.
Przypuszczalna diagnoza dla każdego dziecka była napięciowym bólem głowy spowodowanym wysiłkiem wymaganym do przeorania 870-stronicowej książki. Oczywiste lekarstwo na tę chorobę – czyli przerwę w czytaniu – zostało odrzucone przez dwóch pacjentów, którzy zamiast tego woleli acetaminofen. We wszystkich przypadkach ból ustąpił jeden do dwóch dni po tym, jak pacjent skończył książkę.
Rysunek 1. Rysunek 1. Inflacja strony i wagi w serii Harry Potter. Aby przekonwertować wartości masy na kilogramy, pomnóż przez 0,45.
Warto zauważyć, że nie byłem świadkiem tego zjawiska z żadnym z poprzednich tomów o Harrym Potterze i że każda z kolejnych książek Rowling była większa niż ostatnia (Ryc. 1). Jeśli ta eskalacja będzie kontynuowana, gdy Rowling zakończy sagę, w nadchodzących latach może dojść do epidemii Hogwartu.
Howard J. Bennett, MD
Centrum Medyczne Uniwersytetu George a Washingtona, Waszyngton, DC 20037
[więcej w: proteza bezklamrowa, półpasiec ile trwa, diabetolog garwolin ]
[więcej w: zniesienie lordozy, enolaza, dexacaps ]